RESULTAT Amstaffspecialen 2016

Se bilder från Amstaffspecialen 2016 här

Valpklass 4-6 mån TIKAR

B1 Zipreno Fireworks For Funny SE23577/2016
Ägare Fanny Falk
1a med HP
BIS valp 4-6 mån
BEST IN SHOW2 valp

Valpklass 6-9 mån HANAR

1910 Ibero Rocky Marciano (under reg)
Ägare Igor Berasarte
1a med HP
BIS valp 6-9 mån
BEST IN SHOW  valp

1911 Mexican Blackbird Earl of Thunder SE15685/2016
Ägare Elin Johansson
2a med HP

Valpklass 6-9 mån TIKAR

1913 Alpine’s Im Here For The Northern AKRCRN29099803
Ägare Nguyen Thu Huyen, Finland
1a med HP
BIM valp 6-9 mån

1917 Zekeras Amazing Fortuna SE16818/2016
Ägare Rebecca Blomqvist
2a med HP

1916 Mexican Blackbird Lady Marcella SE15684/2016
Ägare Anna Holmgren
3a med HP

1915 Mexican Blackbird First Lady SE15683/2016
Ägare Louise Isaksson
4a

HANAR

JUNIORKLASS

1918 Karballido Staffs Shotgun-Longstep SE38988/2016
Ägare Cecilia Benjaminsson
Exc 1, CK
BH-3
CERT
BIM Junior
Bästa huvud

1921 Zipreno Establishing History SE22812/2015
Ägare Hossein Mohaddes
Exc 2, CK
BH-4
R-CERT
Bästa par

1920 Smokey’s Doctor Wizard SE46722/2016
Ägare Ann Christine Krusberg, Lennart Krusberg
Exc 3

1919 Red Icon’s From Here To Eternity SE51400/2015
Ägare Elin Nilsson
Exc 4

UNGHUNDSKLASS

1923 Zican’s BZ El Diablo SE58864/2014
Ägare Dennis Larsen
Exc 1
BIM unghund

1922 Fervens Fera Do It Like Hattifnatt SE31901/2015
Ägare Sofie Åberg
VG 2

ÖPPENKLASS

1927 SE VCH Mia Albachiara Hallmark SE23857/2013
Ägare Paula Lindqvist
Exc 1, CK
BIM öppen

1924 Baldiwa’s Dreams About You SE47187/2014
Ägare Denise Malmgren
Exc 2, CK

1929 Wizage Exelion’s Enforce Evolution SE38636/2013
Ägare Torbjörn Karlsson
Exc 3

1926 Fervens Fera Raven’s Wing SE36648/2014
Ägare Jennifer Leandersson
Exc 4

1925 Brynhildes Hellracer SE51615/2013
Ägare Sandra Chronberg
VG, oplacerad i klass

1928 Michi R Famous Reflection SE19664/2015
Ägare Ann Christine Krusberg
VG, oplacerade i klass

CHAMPIONKLASS

1931 SE UCH Tercha’s Empire State Of Mins SE34008/2011
Exc 1, CK
BH-1
CACIB
BIR
BIS Champion

BEST IN SHOW

Bästa svenskfödda

1933 SE UCH Zican’s Limited Edition SE24487/2012
Ägare Cecilia Benjaminsson
Exc 2, CK
BH-2
R-CACIB

1934 C.I.B CZ CH NORD V-13 SE V-12 SE V-14 SE&FI UCH Zipreno All Time High SE34557/2010
Ägare Hossein Mohaddes
Exc 3, CK
Bästa avelsgrupp

1930 SE UCH Ibero Red Icons SE15602/2015
Ägare Beatrice Wetterberg
Exc 4

TIKAR

JUNIORKLASS

1940 Zipreno Elephants Do Fly SE22808/2015
Ägare Sosso Kilic
Exc 1, CK
BIS Junior
Bästa par

1938 Smokey's Diamondz In Your Eyes SE46719/2015
Ägare Jonny Olsson
Exc 2, CK

1935 Baldiwa's Easy To Love SE50364/2015
Ägare Denise Malmgren
Exc 3, CK

1939 Smokey's Doris Day SE46718/2015
Ägare Linus Axelsson
Exc 4, CK

1937 Maximum Staff Garmonia SE21904/2016
Ägare Jenny Henriksson
D, oplacerad i klass

UNGHUNDSKLASS

1944 NORD JV-15 Zican's BZ Eye Catcher SE58857/2014
Ägare Frida Hansson, Johan Lundin & Cecilia Benjaminsson
Exc 1, CK
BT-1
CERT
CACIB
BIM
BIS Unghund
BEST IN SHOW2
Bästa rörelser

1943 Zican's BZ E Zee SE58855/2014
Ägare Cecilia Benjaminsson & Jill Blaha
Exc 2, CK

1941 Fervens Fera Look It’s Snorkfröken SE31897/2015
Ägare Jenny Henriksson
VG 3
1942 Red Icon’s Eye Candy SE19659/2015
Ägare Beatrice Wetterberg
VG 4

ÖPPENKLASS

1950 Zican's BZ Eleventh Miracle SE58861/2014
Ägare Cecilia Benjaminsson, Patrik Cederlöf
Exc 1, CK
BT-4
R-CERT
BIS öppen

1947 MK CH Pride Of Macedonia First Lady SE22534/2015
Exc 2, CK

1946 Bootcamp Appealing Stinger SE16395/2012
Ägare Jill Blaha
Exc 3

1948 Red Icon’s Don’t Pull The Trigger SE55388/2013
Ägare Tove Karlsson
VG 4

CHAMPIONKLASS

1960 Zipreno Diamonds R Forever SE41739/2014
Ägare Lena Johansson
Exc 1, CK
BT-2
R-CACIB
BIM champion

1052 FDI FI UCH HTM CH HTMI HTMII HTMIII RLD N&F&A&M SE UCH SE VCH Alvens Attans Amalia SE17885/2009
Ägare Matilda Staberg
Exc 2, CK

1957 Pure Power Mystique F13463/14
Ägare Nguyen Thu Huyen, Finland
Exc 3, CK

1959 SE JV-15 SE UCH Zican's BC All Star SE59271/2013
Ägare Cecilia Benjaminsson
Exc 4, CK

1955 C.I.B EUW-14 LPI PLII NORD V-15 RLD N&F&A&M SE&FI UCH Capa Tosta Lupetta SE 21159/2009
Ägare Carola Lindh
Exc, oplacerad i klass

1956 SE UCH Mc Marra’s Troll Wave Dancer SE24762/2012
Ägare Patrick Thuresson
Exc, oplacerad i klass

1958 Smokey's Cinderella In Red SE37591/2014
Ägare Ann Christin Krusberg
Exc, oplacerad i klass

1953 RLD N SE UCH Anbardiz Oh La La SE59637/2011
Ägare Veronica Wolfsberg
D, oplacerad i klass

VETERANKLASS

1961 AT CH C.I.B CH CH CZ CH DE CH DK UCH FI UCH NL CH  NORD UCH PL CH SL CH VDH CH Parastone’s Because It’s Me SE19326/2011
Ägare Kira Andie Lorensen
Exc 1, CK
BT-3
BIS Veteran

1962 NORD VV-15 RU CH SE UCH Prestige Thunder Rok’s Long Step SE58254/2009
Ägare Jenny Henriksson
Exc 2, CK

AVELSKLASS

1934 C.I.B CZ CH NORD V-13 SE V-12 SE V-14 SE&FI UCH Zipreno All Time High SE34557/2010
Ägare Hossein Mohaddes
1a med HP

UPPFÖDARKLASS

1a Kennel Zican's HP
1943 Zican’s BZ E Zee
1944 Zican's BZ Eye Catcher
1950 Zican's Eleventh Miracle
1959 Zican's BC All Star

2a Kennel Zipreno HP
1921 Zipreno Establishing History
1934 Zipreno All Time High
1940 Zipreno Elephants Do Fly
1960 Zipreno Diamonds R Forever

SPECIALKLASSER

BIS VALP 4-6 mån
Zipreno Fireworks For Funny

BIS VALP 6-9 mån
Ibero Rocky Marciano
BIM VALP 6-9 mån
Alpine's I’m Here For The Northern

BEST IN SHOW VALP

Ibero Rocky Marciano

BEST IN SHOW VALP 2

Zipreno Fireworks For Funny

BIS JUNIOR

Zipreno Elephants Do Fly

BIM JUNIOR

Karballido Staffs Shotgun-Longstep

BIS UNGHUND

NORD JV-15 Zican's Eye Catcher

BIM UNGHUND

Zican's El Diablo

BIS ÖPPEN

Zican's BZ Eleventh Miracle

BIM ÖPPEN

SE VCH Mia Albachiara Hallmark

BIS CHAMPION

SE UCH Tercha's Empire State Of Mind

BIM CHAMPION

SE UCH Zipreno Diamonds R Forever

BIS VETERAN

AT CH C.I.B CH CH CZ CH DE CH DK UCH FI UCH NL CH NORD UCH PL CH SL CH VDH CH Parastone's Because It’s Me

BÄSTA UPPFÖDARGRUPP

Kennel Zican's

BÄSTA AVELSGRUPP

1934 C.I.B CZ CH NORD V-13 SE V-12 SE V-14 SE&FI UCH Zipreno All Time High SE34557/2010

BÄSTA RÖRELSE

NORD JV-15 Zican's BZ Eye Catcher

BÄSTA HUVUD

Karballido Staffs Shotgun-Longstep

BÄSTA PAR

Zipreno Establishing History
Zipreno Elephants Do Fly

BÄSTA HANDLER

Kira Andie Lorensson

BÄSTA SVENSKFÖDDA

SE UCH Tercha's Empire State Of Mind

BEST IN SHOW

SE UCH Tercha's Empire State Of Mind

BEST IN SHOW2

NORD JV-15 Zican's BZ Eye Catcher